Eatarif1

Tiramisu (TIRAMISU CLASSICO)

Malzemeler

Tatlı ve şekerin mükemmel uyumu olan Tiramisu’nun sözlük anlamı Türkçeye çevrildiğinde “beni yukarı taşı olarak” karşımıza çıkar. Bu geleneksel İtalyan tatlısı espressoya batırılmış savoiardi kurabiyelerinin yumuşak mascarpone peyniri ile kaplandıktan sonra üzerine kakao tozu serpilmesiyle son bulur.

Bir mutfak efsanesine göre Tiramisu İtalya’nın romantizm ile nitelendirilen bölgesi olan Veneto’da yer alan Treviso adında küçük bir şehirde icat edilmiştir.Günümüzde tatlının klasik tarifi İtalya’nın farklı bölgelerinde  değişik yöntemlerle yapılmakta olsa da her aile kendi reçetesinin en güzeli olduğunu savunur.Buna rağmen biz Eataly ailesi olarak bunlar arasından bir tanesinin en güzeli ve en doğrusu olduğunu biliyoruz.Bu nedenle Eataly executive şefimiz sizin için hazırlanması kolay fakat yarışması zor olan bu tarifi hazırladı.

 Tiramisu (Tiramisú Classico)

10 Kişilik

500 gr mascarpone peyniri

6 adet yumurta

150 gr şeker
200 ml espresso
1 paket savoiardi kurabiyesi
1 tutam kakao

Hazırlanışı

Yumurtaların beyazlarını ve sarılarını iki ayrı kaba ayırın. Yumurta sarılarını şekerin yarısını ekleyerek karıştırmaya başlayın ve bu işlemi yumurtalar karışımla bütünleşip şeker içinde çözülünceye sürdürün. Bir diğer kapta yumurta beyazlarını şekerin kalan kısmıyla köpük formu alıncaya kadar çırpın. Ardından tahta bir kaşık yardımıyla yumurta beyazlarını,sarılarını ve maskarpone peynirini birleştirin.

Kahveli karışımı geniş bir kaba alın.Saviordi kurabiyelerini kahveli karışıma batırın ve ardından kurabiyelerin yarısını derin olmayan dikdörtgen şeklindeki bir kaba dizin. Üzerini maskarponeli karışımın yarısı ile kaplayın. Aynı işlemi kalan kurabiyeler ve karışımla bir kat daha olacak şekilde tekrarlayın. Hazırladığınız tiramisunuzu kakao ile süsledikten sonra dört saat kadar buzdolabında bekleterek servis edin.